W ostatni weekend piłkarze wznowili rywalizację o punkty niemal we wszystkich klasach rozgrywkowych w naszym rejonie. Na początku kwietnia kontynuowana będzie batalia o Puchar Polski w podokręgu Sosnowiec. W tych rozgrywkach Sarmacja Będzin broni trofeum i jest już w półfinale. 7.04.2010 r. o prawo do udziału w finałowej rozgrywce będzinianie zmierzą się z Unią Strzemieszyce. Przed Sarmatami otwiera się szansa na kolejny triumf w tych rozgrywkach. Sympatycy będzińskiego klubu być może zadają sobie pytania: jak wyglądała pucharowa przygoda Sarmatów w minionych latach, ile razy do tej pory Sarmaci z rąk przedstawiciela podokręgu odbierali pucharową nagrodę, w ilu finałach ich zespół uczestniczył, który z piłkarzy Sarmacji uzbierał największą kolekcję pucharów, jakie jest największe pucharowe zwycięstwo będzinian i w jakich rozmiarach zanotowali największą pucharową porażkę? Odpowiedzi na powyższe pytania znaleźć można w publikowanym tekście. Ze względu na objętość tekst publikowany będzie w odcinkach.

Zaczynamy wspomnienia.

Rozgrywki o Puchar Polski zainicjowano w 1926 r. W okresie międzywojennym udało się przeprowadzić tylko jedną edycję tych rozgrywek. Rywalizację wznowiono w 1950 r. i po dwuletnim cyklu rozgrywek wyłoniono triumfatora, którym był Ruch Chorzów. Według oficjalnych danych w pierwszej powojennej edycji Pucharu Polski wystartowało ponad 7000 drużyn. W tym gronie była również Sarmacja, która w tym okresie występowała pod nazwą Stal Będzin. Rozbudowany system rozgrywek w województwie katowickim faworyzował ekipy o silnym potencjale piłkarskim i z wyższych klas rozgrywkowych, do nich niestety nie zaliczali się będzinianie. W pierwszej edycji rozgrywek, jak również w następnej Stal Będzin nie odegrała większej roli i już w początkowej fazie eliminacji przegrywała swoje mecze i odpadała z pucharowych rozgrywek. Klub borykał się z dużymi problemami organizacyjnymi, które miały odbicie w sportowych wynikach. Stal Będzin silnie zaakcentowała swoją obecność dopiero w trzeciej edycji Pucharu Polski, w 1953 r. W pucharowych zmaganiach, występujący na co dzień w B-klasie będzinianie, uporali się z czterema rywalami. Drogę Stali Będzin do kolejnej rundy zamknęła dopiero III ligowa drużyna, Górnik Niwka. W pierwszej rundzie Stal, w prestiżowych zawodach, rozgromiła wyżej notowanego, lokalnego rywala, fabryczną drużynę huty Będzin. Trzy gole w tym spotkaniu strzelił Mieczysław Czyż, po jednym dołożyli Zygmunt Widerak i Jerzy Nowak.

23.05.53 r. Stal Huta Będzin – Stal Będzin 0-5 (0-1)

W drugiej rundzie sportowy Będzin ponownie przeżywał emocje związane z rywalizacją miejscowych zespołów, Stali i Górnika (pod taką nazwą w omawianym okresie występowała Zagłębianka). Od piętnastej minuty Stal prowadziła po bramce strzelonej przez Polniaka. W 50 min. wyrównał Niewiara i już do końca przeważała drużyna z Ksawery. Wynik jednak nie uległ zmianie i w regulaminowym czasie spotkanie zakończyło się remisem 1-1. Zwycięzcę wyłoniła dopiero dogrywka, w której ponownie Polniak popisał celnym strzałem .

6.09.53 r. Stal Będzin – Górnik Będzin 2-1 (1-0,1-1)

W trzeciej rundzie będzińska Stal rywalizowała ze swoją imienniczką z Zawiercia i przez fachowców była z góry skazana na pożarcie. Potwierdzeniem tej tezy był przebieg pierwszej połowy meczu, w której gospodarze szybko zdobyli prowadzenie. W drugiej części spotkania odżyli będzinianie i po dwóch golach Henryka Jelonkiewicza i jednym Józefa Prostackiego prowadzili 3-1. Zawiercianie nie chcieli pogodzić się z takim stanem rzeczy i do końca zaciekle atakowali, ale ostatecznie zdołali tylko zmniejszyć rozmiary porażki.

27.09.53 r. Stal Zawiercie – Stal Będzin 2-3 (1-0)

W czwartej rundzie będzinianie zmierzyli się z Unią Ząbkowice. Gospodarze od początku przeważali i bez trudu pokonali rywali 3-0. Dwa gole dla miejscowych strzelił Mieczysław Czyż, trzecie trafienie dołożył Jerzy Nowak.

11.10.53 r. Stal Będzin – Unia Ząbkowice 3-0 (2-0)

Pucharową przygodę będzinianie zakończyli w Niwce. Faworytem meczu był miejscowy Górnik (pod taką nazwą występował AKS Niwka), ale nieoczekiwanie goście długo prowadzili wyrównaną grę z III-ligowcami. Dwa proste błędy będzińskiej defensywy spowodowały, że po strzałach Suszki i Pałki gospodarze schodzili na przerwę prowadząc 2-0. Po przerwie oba zespoły nadal prezentowały ofensywny styl gry, efektów doczekali się goście, którzy po golach Włodzimierza Pasternaka i Henryka Jelonkiewicza wyrównali. Cztery minuty przed końcem meczu miejscowi trafili po raz trzeci i awansowali do kolejnej rundy.

18.10.53 r. Górnik Niwka – Stal Będzin 3-2 (2-0)

W meczu z Górnikiem Niwka barw Stali bronili następujący piłkarze: Józef Widłak, Józef Prostacki, Zenon Ziętek, Lesław Bargieła, Zygmunt Widerak, Jerzy Ścibich, Polniak, Jerzy Nowak, Henryk Jelonkiewicz, Włodzimierz Pasternak, Mieczysław Czyż. We wcześniejszych spotkaniach eliminacyjnych uczestniczyli również : Ryszard Gudz, Lucjan Krawiec, Maciej Kiemicer, Rajmund Zięba, Władysław Fonik, Dworak, Wikarek oraz Prostacki II.

W 1954 r. w rozgrywkach Pucharu Polski w województwie katowickim obowiązywał podział terytorialny, zespoły z naszego regionu występowały w tzw. grupie zagłębiowskiej. W tak skonstruowanej rywalizacji świetnie radziła sobie będzińska Stal, docierając aż do grupowego finału. Niecodzienną otoczkę miał pierwszy pucharowy występ Sarmatów. Mecz będzinian z rezerwami Stali Sosnowiec rozegrano jako przedmecz przed II-ligową rywalizacją Stali Sosnowiec z Górnikiem Zabrze. Piłkarze z Będzina po zwycięstwie nad sosnowiczanami 4-0 awansowali do kolejnej rundy Pucharu Polski, a ich sukces w Sosnowcu obserwowała ponad dziesięciotysięczna widownia. Bramki dla Sarmatów w tym spotkaniu zdobyli: Włodzimierz Pasternak 2, Jerzy Nowak i Zenon Wroński.

11.04.54 r. Stal II Sosnowiec – Stal Będzin 0-4 (0-2)

Grę w finale zapewniło Sarmatom zwycięstwo nad zespołem Górnik Fabryka Woźniaka Sosnowiec. Przez cały mecz wyraźną przewagę posiadali gospodarze, półfinałową wygraną zapewnili sobie po golach strzelonych przez Jerzego Nowaka, Ireneusza Ślęzaka i Włodzimierza Pasternaka.

11.07.54 r. Stal Będzin – Górnik Fabryka Woźniaka Sosnowiec 3-1 (2-0)

W półfinałowym meczu Stali Będzin wystąpiła w następującym składzie: Józef Widłak, Jerzy Ścibich, Zygmunt Widerak, Henryk Obersztalski, Władysław Fonik, Lucjan Krawiec, Jerzy Nowak, Ireneusz Ślęzak (Edward Antczak), Zenon Wroński, Włodzimierz Pasternak, Mieczysław Czyż.

A.Kucharczyk