Przez kolejną edycję Pucharu Polski Sarmaci przemknęli jak meteor, przegrywając już w pierwszej rundzie z Kolejarzem Sosnowiec. Przed spotkaniem wyżej stały akcję będzinian, beniaminka A klasy. Sosnowiecki zespół (przedstawiciel B klasy) sprawił niespodziankę i wyeliminował wyżej notowanego rywala. W maju 1955 r. na mocy rozporządzenia przewodniczącego Głównego Komitetu Kultury Fizycznej, Włodzimierza Reczka, będzinianie powrócili do historycznej nazwy Sarmacja.

9.06.55 r. Kolejarz Sosnowiec – Sarmacja Będzin 2-1 (1-1)

W wyniku reformy piłkarskich rozgrywek w naszym województwie, w 1957 r. powstał Zagłębiowski Okręgowy Związek Piłki Nożnej. Droga do zdobycia pucharu w rejonie stała się znacznie łatwiejsza. Z grona rywali odpadły silne śląskie drużyny, a system rozgrywkowy zdecydowanie się skrócił. W pucharowej rywalizacji nastąpiła jednak pięcioletnia przerwa i dopiero w 1961 r. wznowiono pucharową batalię. W latach 1957-1959 Sarmacja Będzin występowała w zagłębiowskiej III lidze. W kolejnych latach poziom sportowy będzinian zdecydowanie się obniżył i klub w piłkarskiej hierarchii zaczął się staczać coraz niżej. W 1961 r. Sarmacja spadła do B klasy i stanęło przed nią nawet widmo likwidacji. Ostatecznie kryzys w będzińskim klubie udało się przezwyciężyć. O powrocie do równowagi przekonywały również wyniki Sarmacji w Pucharze Polski, będzinian wyeliminował dopiero w trzeciej rundzie III-ligowy Raków Częstochowa. 2.11.61 r. Sarmaci na miejskim stadionie w Czeladzi rywalizowali z zespołem Tułowianki. Gospodarze, na co dzień występujący w C klasie, nie stanowili dla będzinian trudnej do sforsowania przeszkody. W drugiej rundzie Pucharu Polski przeciwnikiem Sarmatów była Brynica. Czeladzianie notowani byli znacznie wyżej od gospodarzy i w zgodnej większości w nich upatrywano faworyta zawodów. Goście występowali w klasie A i znajdowali się w czołówce tabeli, z realnymi szansami na awans do zagłębiowskiej III ligi. Pucharowe mecze rządzą się jednak swoimi prawami i wiernych fanów będzińskiego zespołu spotkała radosna niespodzianka. Być może goście przystąpili do zawodów mało skoncentrowani, nie spodziewając się ze strony gospodarzy większego oporu. Miejscowi, którzy już we wcześniejszych meczach sygnalizowali zwyżkę formy, poważnie potraktowali swoje obowiązki. Dzięki ambitnej postawie sprawili sporą niespodziankę eliminując z pucharowych rozgrywek czeladzian. Przepustkę do kolejnej rundy Sarmaci zapewnili sobie po golu strzelonym w dogrywce.

12.11.61 r. Sarmacja Będzin – Brynica Czeladź 4-3 (2-1,3-3)

W III rundzie pucharowych zmagań, 26.11.61 r. los skojarzył Sarmację z zespołem z górnej półki, liderem zagłębiowskiej III ligi, Rakowem. Tym razem o niespodziance nie mogło być mowy. Dojrzałość piłkarska była po stronie gości i mecz zakończył się oczekiwanym zwycięstwem drużyny z Częstochowy.

Na pierwszej rundzie zakończyli Sarmaci swoje występy w kolejnej edycji Pucharu Polski. 19.07.62 r. zmierzyli się z rezerwowym zespołem spadkowicza z III ligi, CKS Czeladź. Spotkanie zakończyło się przegraną będzinian, goście prezentowali znacznie większe umiejętności piłkarskie i na tym etapie pucharowej rywalizacji byli poza zasięgiem Sarmatów. Mecz rozegrany późnym popołudniem (godz. 18.00) obejrzała garstka widzów, na trybunach doliczono się około 30 osób. W 1962 r. kadrę będzińskiego zespołu tworzyli: Józef Widłak, Eugeniusz Warmuz, Jan Obersztalski, Mieczysław Obersztalski, Tadeusz Gola, Tadeusz Wacławik, Stanisław Kozak, Tadeusz Kloc, Jerzy Majzel, Robert Ziętek, Jerzy Zberecki, Kazimierz Bucki, Zenon Podgórski, Włodzimierz Nocoń, Zenon Wroński, Marian Kapcia, Zbigniew Widawski.

Sarmaci sukcesów nie osiągnęli również w kolejnych edycjach Pucharu Polski, odpadając we wstępnej fazie rozgrywek. Historia powtórzyła się w 1965 r., będzinianie w pucharze wystawili dwie drużyny i obie zakończyły rozgrywki na pierwszej rundzie. Rezerwowy zespół Sarmacji (klasa C) dzielnie stawiał czoła występującemu dwa poziomy wyżej Górnikowi Zagórze. Plamę na honorze dała pierwsza drużyna Sarmacji (klasa A), w która przegrała derby miasta z występującą w klasie B, Stalą II Będzin.

14.04.65 r. Sarmacja II Będzin – Górnik Zagórze 1-2

Stal II Będzin – Sarmacja Będzin 2-1

W 1965 r. na podstawie decyzji OZPN Katowice zespoły ligi okręgowej rozpoczynały pucharowe boje na szczeblu wojewódzkim. W tej sytuacji w podokręgu Sosnowiec o awans do rozgrywek wojewódzkich rywalizowały jedynie zespoły z klas A i B. Cel osiągały drużyny, które zwycięsko przebrnęły przez trzy rundy eliminacyjne. W I rundzie Pucharu Polski los skojarzył Sarmację z rezerwowym zespołem Zagłębia Dąbrowa Górnicza. O awansie zadecydował werdykt Wydziału Gier i Dyscypliny podokręgu Sosnowiec, który przyznał będzinianom walkower.

3.04.66 r. Zagłębie II Dąbrowa Górnicza – Sarmacja Będzin 0-3 wo

W II rundzie Sarmaci skonfrontowali swe siły z zespołem Czarni Sosnowiec. Obie drużyny słabiutko spisywały się w A-klasowych rozgrywkach i ostatecznie spadły do B klasy. W pucharowej rywalizacji zdecydowanie lepsi byli będzinianie, którzy rozgromili sosnowiczan i awansowali do decydującej rozgrywki.

20.04.66 r. Sarmacja Będzin – Czarni Sosnowiec 6-1 (2-1)

Drogę do rozgrywek wojewódzkich zamknął przed będzinianami Słowian Katowice. W spotkaniu rozegranym na boisku przy ul.Kościuszki katowiczanie nie mieli żadnych problemów z udokumentowaniem swojej wyższości nad gospodarzami.

11.05.66 r. Sarmacja Będzin – Słowian Katowice 1-5 (1-4)

A.Kucharczyk