Kolejną edycję Pucharu Polski rozgrywano w niezmienionej formule (cykl dwuletni 1975/76, podział uczestników na trzy grupy). Klub z Będzina zgłosił do rozgrywek dwie drużyny. Pierwsza w pucharowych bojach zaprezentowała się rezerwa Sarmacji (pierwszy zespół w I rundzie miał wolny los), która rywalizowała z Górnikiem Zagórze. Zespoły dzieliła różnica dwóch klas rozgrywkowych (Górnik – klasa terenowa, Sarmacja II – B klasa),większy arsenał piłkarskich środków posiadali goście i bez trudu uzyskali awans do kolejnej rundy.

14.09.75 r. Sarmacja Będzin – wolny los

Sarmacja II Będzin – Górnik Zagórze 2-5 (0-3)

W drugiej rundzie Sarmacja zmierzyła się z przedstawicielem B klasy, Polonią Sosnowiec. Czołowa drużyna klasy wojewódzkiej nie miała żadnych trudności z udokumentowaniem swojej wyższości. Goście poważnie potraktowali swoje obowiązki i po pierwszej połowie zanosiło się na pogrom sosnowiczan. Po przerwie Sarmaci nie forsowali już tempa, pozwolili grać rywalom i miejscowi uchronili się przed kompromitacją.

12.10.75 r. Polonia Sosnowiec – Sarmacja Będzin 2-7 (0-6)

Obrońca Pucharu Polski pożegnał się z rozgrywkami w trzeciej rundzie, po dramatycznym meczu z Zagłębiem Dąbrowa Górnicza. Początek spotkania ułożył się po myśli będzinian, którzy po golach Stefana Kredyckiego i Władysława Blakiewicza schodzili do szatni przy prowadzeniu 2-0. Sarmaci poczuli się zbyt pewnie i w przerwie dokonali kilku nietrafionych zmian, które w decydujący sposób wpłynęły na oblicze rywalizacji. Gospodarze (klasa terenowa) odrobili straty i w regulaminowym czasie doprowadzili do remisu 3-3. Rozpędzeni dąbrowianie w dogrywce strzelili jeszcze jednego gola, który zapewnił im awans do rundy finałowe.

14.03.76 r. Zagłębie Dąbrowa Górnicza – Sarmacja Będzin 4-3 (0-2,3-3)

Na pucharowe występy Sarmacji w kolejnej edycji pucharu należałoby spuścić zasłonę milczenia. Będzinianie do rozgrywek zgłosili dwie drużyny, które solidarnie zakończyły udział w Pucharze Polski już po pierwszej rundzie. Blamażem zakończył się występ reprezentanta klasy wojewódzkiej, który w Porębie uległ występującej w B klasie rezerwowej drużynie Stali. Nie lepiej spisała się druga drużyna Sarmacji (beniaminek A klasy), która w Okradzionowie nie sprostała B-klasowej Przemszy.

12.09.76 r. Stal II Poręba – Sarmacja Będzin 3-1 (1-1)

Przemsza Okradzionów – Sarmacja II Będzin 3-1 (2-0)

Do następnej edycji Pucharu Polski Sarmaci przystąpili z pozycji III-ligowca. W pierwszej rundzie nie doszło do skutku ich spotkanie z rezerwą Włókniarza Zawiercie i będzinianom przyznano walkower. Druga drużyna naszego klubu spotkała się z Stalą II Poręba i miała okazję pomścić kolegów z pierwszej drużyny za ubiegłoroczną porażkę. Zadanie okazało się zbyt trudne do zrealizowania i w efekcie rezerwa będzińskiego zespołu odpadła z rywalizacji.

7.08.77 r. Włókniarz II Zawiercie – Sarmacja Będzin 0-3 vo

Stal II Poręba – Sarmacja II Będzin 3-1 (1-0)

W II rundzie Sarmaci bez trudu wyeliminowali Górnika II Sosnowiec, a w III rundzie (16.10.77 r.) mieli wolny los. Pucharową batalię kontynuowano na wiosnę 1978 r., w IV rundzie będzinianie trafili na Zagłębie Dąbrowa Górnicza. Reprezentant klasy terenowej ponownie sprawił niespodziankę i pokonał, występujących dwie klasy wyżej, Sarmatów. Będzinianie mogli się jedynie pocieszać, że przegrali z późniejszym zdobywcą Pucharu Polski w podokręgu Sosnowiec.

25.03.78 r. Zagłębie Dąbrowa Górnicza – Sarmacja Będzin 1-0

Pucharowe rozgrywki edycji 1978/79 były wyjątkowe w historii klubu. Będzinianom co prawda nie udało się zdobyć pucharu, w którym dotarli do IV rundy (w osiągnięciu tego pułapu nie było niczego nadzwyczajnego, gdyż rywalami Sarmatów były zespoły z niższych klas rozgrywkowych). Wyjątkowa za to była skuteczność piłkarzy Sarmacji. Będzinianie ustanowili strzelecki rekord w meczu pucharowym, który czeka na poprawę już prawie 32 lata. W pierwszej rundzie Sarmaci spotkali się z Gromem Chruszczobród, który rozgromili 18-3. Dobrze spisały się także rezerwy Sarmacji, które uzyskały awans po zwycięstwie nad RKS II Grodziec.

19.09.78 r. Grom Chruszczobród – Sarmacja Będzin 3-18

RKS II Grodziec – Sarmacja II Bedzin 1-2

W II rundzie pierwszy zespół Sarmacji uzyskał walkower za nierozegrane zawody z Pionierem Ujejscy. Zaplecze pierwszej drużyny pożegnało się z rozgrywkami wyeliminowane przez rywala z Ksawery, Zagłębiankę.

21.10.78 r. Pionier Ujejsce – Sarmacja Będzin 0-3 vo

Zagłębianka II Dąbrowa Górnicza – Sarmacja II Będzin 6-3

Sarmaci wymęczyli awans do IV rundy po minimalnym zwycięstwie nad AKS II Niwka. Występujący w klasie terenowej gospodarze byli równorzędnymi rywalami dla będzinian i kwestia awansu otwarta była do końcowych minut.

25.03.79 r. AKS II Niwka – Sarmacja Będzin 0-1

Drogę w kierunku pucharu zamknął Sarmatom III-ligowy CKS Czeladź. Miejscowi dotrzymywali kroku wyżej notowanemu rywalowi, ale do półfinału awansowali goście.

19.04.79 r. Sarmacja Będzin – CKS Czeladź 0-1

A.Kucharczyk