W niedzielę 08.09.2019 roku o godz.16.00 na stadionie Sarmacji Będzin odbyło się historyczne widowisko piłkarskie. Po 81 latach doszło do rewanżowego spotkania pomiędzy dwoma będzińskimi klubami. Rywalem Sarmacji była drużyna żydowskiego Hakoacha, której historia została brutalnie przerwana z dniem wybuchu II wojny światowej. Dokładnie 11 listopada 1938 roku obie drużyny mierząc się w meczu towarzyskim osiągnęły remis 2:2. W niedzielę odbył się symboliczny rewanż, który był meczem pamięci poświęconym piłkarzom grającym w tamtym okresie. Pomysłodawcą tego „pojedynku” był p.Adam Szydłowski – członek Zarządu Starostwa Powiatowego. Zawodnicy oraz sędziowie wystąpili w odwzorowanych strojach z tamtej epoki. Na ich plecach widniały nazwiska piłkarzy grających przed wojną.

Drużyna Sarmacji składała się w większości z oldbojów grających kiedyś w naszym klubie, natomiast kadrę Hakoacha tworzyli wolontariusze.
Na widowni znaleźli się goście z zagranicy, którzy przyjechali do Będzina w celu uczczenia 80 rocznicy zniszczenia synagogi żydowskiej.
Mecz rozpoczął się od odegrania hymnu Izraela oraz Polski.
Spotkanie to trwało 2×30 minut.
Już od pierwszego gwizdka sędziego Sarmaci ruszyli do ataku.

W 9 minucie przyniosło to efekt w postaci pierwszego gola. Wtedy to celnym trafieniem do bramki gości popisał się Gwóźdź (R.Pilnicki). Dwie minuty później gospodarze byli dwukrotnie bliscy podwyższenia rezultatu na 2:0.

Najpierw piłka po strzale Winsztala (G.Zięba), a chwilę potem Płachty (G.Kobuszewski) trafiła w słupek.

W 20 minucie bramkarz Hakoachu Nunberg (J.Komenda) zatrzymał groźny strzał Lewińskiego (T.Krzykawski). W 25 i 26 minucie bliski zdobycia drugiego gola dla Sarmacji był Płachta (G.Kobuszewski). Za pierwszym razem piłka po uderzeniu główką poszybowała nad poprzeczką bramki rywala, a drugim po strzale przeleciała obok słupka.

Do przerwy Sarmacja prowadziła z Hakoachem 1:0.
Tuż po wznowieniu gry podwyższyła rezultat na 2:0. Strzelcem gola był Jurczyk (K.Biedroń).

W 33 minucie kapitalną interwencją popisał się golkiper Sarmacji Koszowski (G.Żak), który tym samym uchronił swoją drużynę przed stratą gola.

W drugiej połowie Hakoach coraz odważniej zapędzał się pod naszą bramkę.
Mimo to w 40 minucie gola na 3:0 dla Sarmacji zdobył Jurczyk (K.Biedroń).
Dwie minuty później faul we własnym polu karnym Michalika (S.Janus) na Skopickim (A.Kucharczyk) kosztował nas rzut karny.

Do strzału z jedenastego metra podszedł Y.Rozen (Ł.Osadziński). Świetną interwencją popisał się bramkarz Sarmacji Koszowski, który wyczuł intencję strzelającego. Niestety sędzia nakazał powtórzenia rzutu karnego. Tym razem Y.Rozen (Ł.Osadziński) pokonał naszego golkipera, zmniejszając rozmiary porażki swojej drużyny na 1:3.

Już trzy minuty później gospodarze odpowiedzieli celnym trafieniem Płachty (G.Kobuszewski).
W 50 minucie Hakoach zdobył drugiego gola, który dodał im chwilowo wiary na odrobienie strat.
Szybką kontrę trzech na jednego bramkarza Sarmacji celnym trafieniem zakończył Prajzer (A.Bula).

W 55 minucie wynik tego spotkania na 5:2 dla gospodarzy ustalił Płachta (G.Kobuszewski).

Ostatecznie rewanżowe „Derby Będzina” pomiędzy Sarmacją, a Hakoachem zakończyły się zwycięstwem gospodarzy 5:2 (1:0).

Sarmacja Będzin – Hakoach Będzin 5:2 (1:0)

Sędziowie:
Jan Grabiński
Antoni Trzmiel
Samuel Moszkowicz

 

Bramki:
9′ Gwóźdź (R.Pilnicki)

31′, 40′ Jurczyk (K.Biedroń)

45′, 55′ Płachta (G.Kobuszewski)

__________________________

42′ (k) Y.Rozen (Ł.Osadziński)

50′ Prajzer (A.Bula)

 

Sarmacja Będzin: Koszowski (G.Żak) – Jurczyk (K.Biedroń), Jelonkiewicz (R.Kręciwilk), Płachta (G.Kobuszewski), Winsztal (G.Zięba), Michalik (S.Janus), Ślęzak (R.Krupiński), Lewiński (T.Krzykawski), Gwóźdź (R.Pilnicki), Kuzior (P.Jędrusik), Geiger (Cz.Papież), Nowak (J.Skrzypiec), Rączka (T.Harążka), Cichoń (J.Czech)

Hakoach Będzin: Nunberg (J.Komenda) – M.Rozen (B.Broen), Janklewicz (S.Ferach), Prajzer (A.Bula), Sz.Ber (J.Migoń), Brumer (P.Żarski), Rappaport (Avi Esposito), Kranzman (J.Nowak), Fiszel (D.Rosa), Birencweig (A.Szydłowski), Gliksztajn (G.Majzel), Piwko (Sean Hill), Skopicki (A.Kucharczyk), Y.Rozen (Ł.Osadziński)

W okresie przedwojennym obie drużyny często ze sobą rywalizowały.

Mecze te cieszyły się ogromnym zainteresowaniem miejscowej publiczności, wywołując wiele emocji nie zawsze sportowych.

Obie drużyny grały ze sobą w lidze przez 9 sezonów.

W sumie rozegrali 19 spotkań. Lepszym bilansem może pochwalić się Sarmacja, która odniosła 11 zwycięstw, 2 remisy i 6 porażek. Stosunek bramkowy 43:27.

 

Pomeczowa wypowiedź organizatora tego widowiska Pana Adama Szydłowskiego – członka zarządu powiatu będzińskiego, lokalnego działacza i badacza historii Będzina:

„Atmosfera spotkania oraz samo wydarzenie przerosło moje najśmielsze oczekiwania. Jestem szczęśliwy, że udało się wokół tego wydarzenia skupić tyle fantastycznych osób ze środowiska sportowego. Podczas rywalizacji sportowej było widać dużo pozytywnej energii i dużo dobrych emocji. A świadomość upamiętnienia, tak ważnej daty dla historii naszego miasta i jego mieszkańców była dodatkowym czynnikiem, który motywował wszystkich do obejrzenia „Meczu Pamięci” rozegranego pomiędzy T. S Sarmacja i Hakoach Będzin”.

 

{gallery}hakoah{/gallery}