Dziś 6.08.2022 roku o godz.11.00 piłkarze Sarmacji rozegrali na własnym stadionie ostatni mecz kontrolny przed zbliżającym się już za tydzień nowym sezonem 2022/2023. Podopieczni trenera Janusza Iłczyka mieli okazję sprawdzić się na tle silnego rywala. Do Będzina zawitały IV ligowe Szombierki Bytom.

Mecz rozpoczął się po myśli gospodarzy, którzy już w 6 minucie objęli prowadzenie 1:0. Alex Tyszczak popisał się znakomitą wrzutką z rzutu wolnego wprost na głowę zawodnika testowanego. Ten bez problemu umieścił piłkę w siatce gości.
W 13 minucie pewną interwencją popisał się nasz bramkarz testowany. Trzy minuty później będzinianie prowadzili 2:0, za sprawą Piotra Samborskiego. Nasz pomocnik otrzymał podanie od Kacpra Zawadzkiego, a następnie wychodząc na pozycję sam na sam z golkiperem, zdołał go pokonać.
W 35 minucie silny strzał z dystansu oddał Klaudiusz Kułaga. Bramkarz przyjezdnych zdołał wypiąstkować piłkę przed siebie. W 42 minucie nasz golkiper dwukrotnie był w tarapatach. Mimo to wynik do przerwy nie uległ już zmianie. Po bardzo dobrej pierwszej połowie Sarmaci prowadzili z Szombierkami Bytom niespodziewanie 2:0.
Już w 52 minucie miejscowi podwyższyli wynik na 3:0. Tym razem swojego pierwszego gola w barwach seniorskich Sarmacji zdobył Łukasz Ignalski, który wykorzystał sytuację sam na sam z bramkarzem bytomian. W 63 minucie przepięknym golem z ostrego, kąta tuż przy słupku popisał się Klaudiusz Kułaga. Wynik 4:0 mocno podrażnił ambicje wyżej notowanego rywala, który to dwie minuty później zdobył kontaktowego gola. Mimo dwukrotnej obrony naszego bramkarza, niestety trzecia dobitka z bliska znalazła miejsce w siatce gospodarzy.
W 75 minucie w polu karnym Szombierek faulowany Karol Góral upadł na murawę. Sędzia wskazał na jedenasty metr. Skutecznym egzekutorem okazał się Alex Tyszczak, który celnym trafieniem podwyższył wynik na 5:1.
Niestety od 77 minuty jakość naszej drużyny drastycznie spadła, co było wynikiem zmian przeprowadzonych przez trenera. Na boisku zaczęła meldować się młodzież, która na tle doświadczonego rywala wyglądała bardzo słabo. Dla młodego bramkarza grającego zaledwie 12 minut była to gorzka lekcja piłki nożnej. W tak krótkim czasie gry był zmuszony trzykrotnie do wyjmowania piłki z własnej siatki.
Końcówka meczu należała zdecydowanie do bytomian, którzy po dobrych zmianach zaczęli panować na boisku. Już w 84 minucie celnym strzałem od poprzeczki zdołali zmniejszyć rezultat na 2:5.
Zaledwie trzy minuty później kolejny gol dla gości stał się faktem. Strzał z dystansu po długim słupku dał im trzecie trafienie.
Niestety nerwowa gra naszej drużyny w 89 minucie dała bytomianom rzut karny. Ten zakończył się zdobyciem czwartej bramki.
Na szczęście znakomity finisz przyjezdnych nie przyniósł już zmiany rezultatu.

Ostatecznie Sarmacja odniosła cenne zwycięstwo nad wyżej notowanym rywalem 5:4 (2:0).
Dziś nasza drużyna grając praktycznie w podstawowym składzie zaprezentowała się znakomicie. Stąd niespodziewanie wysokie prowadzenie 5:1. Niestety po wprowadzonych zmianach, obraz gry będzinian był już zdecydowanie inny. Dziś w bramce Sarmacji zagrał dobrze nam znany Rafał Dawid, który wracając w szeregi Sarmatów udowodnił swoją klasę. Pozyskanie tego zawodnika jest kolejnym ruchem transferowym. Mamy nadzieję, że jego gra przyniesie nam jeszcze dużo radości.
Jedynym zmartwieniem trenera Janusza Iłczyka może być jakość ławki rezerwowej. Niestety ta budzi nasze największe obawy, o czym mogliśmy się już przekonać w okresie przygotowawczym.
Dziś z powodu wyjazdu nie zagrał nasz najlepszy snajper Marek Kocot.
Już za tydzień czeka nas główny sprawdzian – w pierwszej kolejce ligowej nowego sezonu zmierzymy się na wyjeździe z drużyną Górnika Wojkowice. Liczymy na spore emocje.

Sarmacja Będzin – Szombierki Bytom 5:4 (2:0)

Bramki:
6′ test.
16′ Samborski
51′ Ignalski
53′ Kułaga
75′ (k) Tyszczak
_____________
65′ Okaj
84′ Stachoń
87′ Rusz
89′ (k) Niemiec

Sarmacja Będzin: Dawid (78′ Wróbel) – Dul (38′ Żmuda), Majka (46′ Dul), Dudała, Ignalski (80′ Aksamit), Kułaga (70′ Tokaj), Samborski (80′ Bury), test. (58′ test.), Tyszczak, Góral, Zawadzki.