Dnia 10.06.2023 roku o godz. 11.00 piłkarze Sarmacji Będzin podejmowali na własnym stadionie drużynę Górnika Piaski. Sarmaci zajmujący ósme miejsce w tabeli zgromadzili na swoim koncie 35 punktów, natomiast goście zdobyli 30 oczek, plasując się na jedenastym miejscu. W rundzie jesiennej będzinianie na wyjeździe odnieśli pewne zwycięstwo 4:0. Bramki dla naszej drużyny zdobyli: 2xJakub Kulesza, Klaudiusz Kułaga oraz Piotr Samborski. W ostatniej kolejce Górnik przed własną publicznością uległ Pogoni Imielin 0:1, natomiast Sarmaci doznali na wyjeździe porażki z AKS Mikołów 2:4.

Goście broniący się przed spadkiem przyjechali do Będzina po komplet punktów, który mógłby im, pomóc w ewentualnym utrzymaniu. Nasi piłkarze również potrzebowali ich, by w spokoju rozegrać ostatni mecz sezonu z Cyklonem Rogoźnik. Zadanie to było bardzo trudne, zważywszy na ostatnie kłopoty kadrowe. Do nieobecnych już Krystiana Dudały oraz Łukasza Żmudy dołączył dziś pauzujący za kartki Klaudiusz Kułaga, Łukasz Ignalski oraz kontuzjowany Michał Borczuch. Wobec powyższych faktów na murawę wybiegł eksperymentalny skład, oparty na piłkarzach rezerwowych. Mimo to nasza drużyna postanowiła powalczyć o zwycięstwo.

W 17 minucie Michał Huptyś znajdujący się na środku boiska zagrał piłkę do wybiegającego Marka Kocota. Nasz napastnik oddał strzał, który sprawił wiele kłopotu golkiperowi gości.
Dwie minuty później będzinianie wywalczyli rzut wolny. Do piłki podszedł Piotr Samborski, będący już specjalistą w tej dziedzinie. I tym razem okazało się to strzałem w „dziesiątkę”. Futbolówka po jego uderzeniu wpadła wprost do siatki rywala, tuż przy słupku. Prowadzenie 1:0 wprowadziło trochę spokoju w szeregach gospodarzy.
W 23 minucie piłka po strzale z dystansu Marcina Zawłockiego poszybowała nad bramką przyjezdnych.
Trzy minuty później, debiutujący w naszej bramce Radosław Wolak zdołał wybić futbolówkę, po rykoszecie od naszego obrońcy.
W 28 minucie Górnik sprawił sporo zamieszania w naszym polu karnym. Chwilę potem kolejną dobrą interwencją popisał się nasz golkiper.
W 34 minucie zawodnik gości z bliskiej odległości mocno przestrzelił.
Niestety w 37 minucie nasza defensywa nie ustrzegła się błędu. Zawodnik przyjezdnych wpadając w nasze pole karne, odegrał piłkę do swojego kolegi, który z bliskiej odległości wpakował ją do naszej siatki. Wyrównujący gol na 1:1 dodał rywalowi animuszu.
Do przerwy wynik tego spotkania nie uległ już zmianie.

Zaledwie pięć minut po wznowieniu gry, Sarmaci ponownie wyszli na prowadzenie. Solową akcją popisał się Marek Kocot, który ruszył z piłką na bramkę przeciwnika. Gdy wydawało się, że wzięty w kleszcze przez dwóch obrońców nie ma już szans, zdołał dziobnąć piłkę wprost do siatki gości. Po stracie drugiego gola Górnik coraz bardziej był załamany takim obrotem sprawy.
W 56 minucie kolejną dobrą interwencją popisał się nasz bramkarz. Tym razem naprawił błąd prawego obrońcy, który dał się łatwo ograć rywalowi.
W 69 minucie ponownie bohaterem został golkiper gospodarzy, który zdołał przenieść piłkę nad własną poprzeczką.
W 80 minucie Sarmaci, w ogromnym zamieszaniu pod bramką rywala, byli bliscy podwyższenia rezultatu.
Cztery minuty później strzał Kacpra Ząbka, bramkarz piasków zdołał sparować na róg.
Chwilę potem piłka po uderzeniu Marka Kocota poszybowała nad poprzeczką przyjezdnych.
W 92 minucie kolejną dogodną sytuację zmarnował Karol Góral.
Do końca meczu wynik nie uległ już zmianie. Tym samym Sarmacja Będzin pokonując Górnik Piaski 2:1, przypieczętowała swoje utrzymanie w lidze okręgowej.

Mimo ogromnych problemów kadrowych trener Paweł Gasik, mógł dziś być zadowolony ze swoich zawodników. Kolejny raz udowodnili, że ambicja i wola walki jest ich największym atutem. Widać, że ciężko złamać naszą młodzież, która mimo tylu problemów już wykonała swój plan w 100 procentach. Mamy nadzieję, że wszystko zakończy się pomyślnie i ich ciężka i profesjonalna praca doczeka się należytego im wynagrodzenia. W obecnej chwili sytuacja Górnika stała się bardzo skomplikowana. Mimo to życzymy im utrzymania w lidze. Już w najbliższy czwartek w wyjazdowym meczu z drużyną Cyklonu Rogoźnik Sarmaci pożegnają się z sezonem.

Sarmacja Będzin – Górnik Piaski 2:1 (1:1)

Sędzia: Dawid Cieślok (Ruda Śląska)

Bramki:
19′ (w) Samborski
50′ Kocot
_____________
37′ Siwecki

Żółte kartki:
85′ Machaj

Sarmacja Będzin: Wolak – Machaj, Majka, Dul (56′ Ząbek), Zawierucha, Zawłocki, Kulesza, Samborski (89′ Langner), Huptyś, Góral, Kocot (87′ D.Dudek).