ZWYCIĘSTWO NA KONIEC!

Dnia 5.08.2023 roku o godz. 10.30 na własnym obiekcie piłkarze Sarmacji Będzin rozegrali swój ostatni mecz kontrolny przed startem nowego sezonu 2023/2024. Sparingpartnerem będzinian było grające w A klasie Zagłębie Dąbrowa Górnicza, które w ubiegłym sezonie zajęło 5 miejsce w tabeli. Ostatni mecz z dąbrowianami Sarmaci rozegrali 25.07.2015 roku. Rywale występowali wtedy jeszcze pod nazwą Zagłębiak. Mecz sparingowy rozegrany w Będzinie zakończył się zwycięstwem gospodarzy 2:0. Dwa gole dla naszej drużyny zdobył Rafał Jędrzejczyk.

Od pierwszych minut ochotę na zdobycie gola miał nasz nowy nabytek Mariusz Czajka. Najpierw po dobitce posłał piłkę w bramkarza gości, a chwilę potem próbował go zaskoczyć główką. Ten jednak zdołał sparować futbolówkę  nad własną poprzeczką.
Jak się okazało do trzech razy sztuka. W 5 minucie strzałem z wysokości pola karnego otworzył wynik spotkania na 1:0 dla Sarmacji.
Na kolejne trafienie musieliśmy czekać do 27 minuty. Wtedy to Marek Kocot popisał się kapitalnym podaniem do drugiego nowego zawodnika Huberta Sycha. Ten wychodząc na pozycję sam na sam z golkiperem przyjezdnych, zdołał podwyższyć rezultat na 2:0.
W 33 minucie będzinianie swoją przewagę przypieczętowali kolejnym trafieniem. Tym razem Karol Góral zbiegł z lewej strony murawy na środek boiska, a następnie oddał celny strzał do siatki rywala.
Jeszcze w 40 minucie Marek Kocot próbował zaskoczyć golkipera dąbrowian. Ten jednak zdołał wybić piłkę na róg. Do przerwy Sarmacja zasłużenie prowadziła 3:0.

Po zmianie stron obraz gry uległ zmianie. Już w 49 minucie goście wywalczyli rzut karny po zderzeniu naszego bramkarza z ich zawodnikiem. Na szczęście piłkarz Zagłębia próbował podcinką trafić z jedenastego metra. Piłka po tym zagraniu poszybowała nad poprzeczką bramki Rafała Dawida.
Niestety zaledwie 3 minuty później przyjezdni zdobyli swoje pierwsze trafienie. Nasz bramkarz niefortunnie się poślizgnął, przepuszczając strzał rywala.
W 63 minucie Piotr Samborski posłał piłkę do siatki dąbrowian. Sędzia gola nie uznał, wskazując na spalonego.
W 69 minucie Sarmaci powinni prowadzić 4:1. Marek Kocot, wpadając w pole karne gości, posłał piłkę na drugą stronę do Karola Górala. Niestety nasz boczny pomocnik posłał futbolówkę wprost w bramkarza dąbrowian.
Dwie minuty później zawodnik testowany2 zagrał piłkę do Marka Kocota, a ten z wysokości pola karnego wpakował ją do siatki rywala.
W 76 minucie sytuacji sam na sam z golkiperem Zagłębia nie wykorzystał Hubert Sych.
Dwie minuty potem dąbrowianie, po celnej główce zmniejszyli rozmiary porażki na 2:4.
W 81 minucie kolejne sam na sam nie wykorzystał Karol Góral.

Ostatecznie Sarmacja na zakończenie przygotowań do sezonu pokonała Zagłębie Dąbrowa Górnicza 4:2 (3:0). Po pierwszej dobrej połowie w wykonaniu będzinian, w drugiej kibice byli lekko rozczarowani. Zwłaszcza skuteczność była największą bolączką naszej drużyny.
W meczu tym zagrała podstawowa jedenastka Sarmacji. Pozostali zawodnicy rozegrali drugi mecz sparingowy z drużyną Piasta Ożarowice. Już za tydzień czeka nas rozpoczęcie sezonu 2023/2024, w którym to na własnym sezonie podejmować będziemy drużynę Cyklona Rogoźnik.

Sarmacja Będzin – Cyklon Rogoźnik 4:2 (3:0)

Bramki:
5′ Czajka
27′ Sych
33′ Góral
71′ Kocot
__________
52′ Książek
78′ Jędruszek

Sarmacja Będzin: Dawid – test.1, Dul, Majka (82′ Machaj), Ignalski, Sych, test.2, Samborski, Kocot, Góral, Czajka.

Trener: Paweł Gasik

PORAŻKA REZERW!

Tuż po pojedynku Sarmacji z Zagłębiem Dąbrowa Górnicza, na murawę wybiegli piłkarze rezerw wzmocnieni pozostałą kadrą pierwszej drużyny. W meczu kontrolnym zmierzyli się z beniaminkiem bytomskiej A klasy Piastem Ożarowice. Naszą drużynę w tym spotkaniu poprowadził trener Robert Kręciwilk.

Pierwsze minuty przebiegały pod zdecydowane dyktando gości, którzy już po 8 minutach prowadzili 2:0. W 5 minucie piłka po strzale z rzutu wolnego wylądowała niespodziewanie w siatce Jacka Korneckiego.
Trzy minuty potem sytuację sam na sam z naszym golkiperem wygrał zawodnik Piasta.
Podrażnieni takim obrotem Sarmaci w 11 minucie zmniejszyli rezultat na 1:2. Precyzyjnym uderzeniem z wolnego popisał się Kacper Ząbek.
Niestety w 29 minucie kolejne sam na sam z naszym bramkarzem dało przyjezdnym trzeciego gola.
W 35 minucie narzekający na uraz Jacek Kornecki opuścił boisko. W jego miejsce między słupki naszej bramki wszedł 15-letni Wojciech Piątek. Już w 41 minucie dał pokaz swoich umiejętności, broniąc dwa silne strzały rywala.
Do przerwy Sarmaci przegrywali 1:3.

Tuż po zmianie stron przyjezdni zdobyli czwartego gola.
W 51 minucie mimo dobrej interwencji nasz golkiper musiał skapitulować przy dobitce.
W 63 minucie Piast prowadził 5:1 po strzale z bliskiej odległości.
Pięć minut później róg na gola zamienili goście.
Kilkanaście sekund później sygnał do odrabiania strat dał Jan Januszek. Nasz pomocnik popisał się indywidualną akcją, którą zakończył celnym trafieniem do siatki.
W 71 minucie Kacper Ząbek zmniejszył rezultat na 3:6, oddając celny strzał z ostrego kąta. Chwilę potem goście ostemplowali słupek naszej bramki.
W 75 minucie czwartego gola dla Sarmacji z wysokości pola karnego zdobył Pańczyk.
Do ostatnich minut gospodarze próbowali zmniejszyć rozmiary porażki. W 82 minucie piłka po strzale testowanego2 zawodnika trafiła w poprzeczkę bramki gości.

Ostatecznie Sarmacja uległa Piastowi Ożarowice 4:6 (1:3). Spotkaniu temu bacznie przyglądał się trener pierwszej drużyny Paweł Gasik, który miał okazję dokonać przeglądu szerokiej kadry będzinian.

Sarmacja II Będzin – Piast Ożarowice 4:6 (1:3)

Bramki:
11′(w), 71′ Ząbek
69′ Januszek
75′ Pańczyk
___________
5′
8′
29′
51′
63′
68′

Sarmacja II Będzin: Kornecki (35′ Piątek) – Kubański (60′ Ząbek), Machaj, test.1, Zawierucha, Zawłocki, Ząbek (22′ Pańczyk), Gajos, Januszek, test.2, Pajor.
Trener: Robert Kręciwilk